Над замками Закарпаття нависла загроза приватизації

Автор/джерело -  © Західна інформаційна корпорація



Дата публiкацiї - 5.05.2006 16:42 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=169

«Останнім часом в Україні, зокрема на Закарпатті, заговорили про те, що треба терміново рятувати пам’ятки архітектури, віддавши їх у приватні руки, в тому числі середньовічні замки. Які, мовляв, трохи не розвалюються. І це при тому, що саме на 2006 рік виділено найбільше коштів на збереження пам’яток архітектури – майже 25 млн грн! Чи не парадокс?», – каже завідувач відділу Закарпатського краєзнавчого музею Йосип Кобаль.

Подив у наукового співробітника музею викликали останні повідомлення представників влади про те, що варто рятувати пам’ятки архітектури. За його словами, міністр навіть проговорився, що їх треба продавати з аукціонів. «І що, скажімо у замках, побудують інвестори? Черговий ресторан чи клуб ігрових автоматів? У нас їх вже тисячі. А як бути з культурною спадщиною? – обурився Йосип Кобаль. – Та й нестиковка виходить: виділяються кошти для збереження пам’яток і тут же йдеться про їх приватизацію».

Йому також незрозумілі заклики про те, що пам’ятки треба рятувати терміново: «Замки Закарпаття пережили і природні катаклізми, і військові кампанії, однак простояли століттями. А тепер що, завтра впадуть? Про яку терміновість мова?»

Є ще юридична проблема. Всі замки області розташовані на пагорбах, де раніше були поселення людей. Зокрема, на території Ужгородського замку жили ще неандертальці. Тобто мова йде вже не тільки про пам’ятки архітектури, а про археологічну спадщину. Закон же забороняє приватизовувати пам’ятки археології. Однак, на думку Йосипа Кобаля, ті, хто готував програму, такого нюансу не врахували.

Він взагалі розкритикував обласну програму збереження пам’яток архітектури, відзначивши її низький фаховий рівень: «Чомусь при її підготовці чиновники не звернулися до науковців».

Йосип Кобаль впевнений, що замки Закарпаття не можна не тільки приватизовувати, а й реставрувати. «Який саме період реставрувати? Той, коли, скажімо, в Мукачівському замку існувала тюрма, чи той, коли там жили князі Ракоці? Не можна так ставити питання. Замки слід законсервувати і включити їх у програму турів для туристів. Кожна з дев’яти фортець, які збереглися, має свою родзинку.

В Мукачівському замку, наприклад, можна дійсно відродити середньовічну в’язницю для любителів екстріму. А от Середнянський найбільше підходить для проведення там фестивалів вина, оскільки поруч розташовані турецькі винні підвали 16 століття. Для кожного замку можна підібрати свою програму. Тоді і туристи прийдуть, і спадщина збережеться», – впевнений Йосип Кобаль.


 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.