Люди могли успішно проводити ампутації ще 9 тисяч років тому - археологи

Автор/джерело -  © “Аратта-Україна”Дата публiкацiї - 26.01.2010 03:05 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=9024

Люди, що жили в Європі близько дев’яти тисяч років тому, могли успішно проводити хірургічні операції, зокрема, ампутувати кінцівки, пишуть французькі науковці в статті, що опублікована в археологічному журналі Antiquity.

Поховання поблизу Бутьє-Буланкур

Автори дослідження, Сесіль Буке-Маркон (Cecile Buquet-Marcon) з Національного інституту превентивної археології Франції та її колеги пишуть, що їм вдалося виявити одне з найдревніших і добре збережених свідоцтв найдавнішої хірургічної практики під час вивчення останків, знайдених 2005 року в похованні поблизу Бутьє-Буланкур (Buthiers-Boulancourt), що за 70 кілометрів на південь від Парижа.

У похованні, що відноситься до культури лінійно-стрічкової кераміки (період неоліту), де знаходилися останки літнього чоловіка, що жив за 6,9 тисяч років до нашої ери, були відсутні кістки зап'ястя і частини лівої руки. Вчені встановили, що вони були вилучені в ході хірургічної операції, імовірно з застосуванням знезараження й анестезії.

Це відкриття, разом з виявленими нещодавно в Німеччині та Чехії аналогічними знахідками, вказує на те, що люди, що населяли Європу в епоху неоліту за 9,5 - 4,5 тисячі років до нашої ери, володіли медичними знаннями, достатніми для проведення складних операцій.

Ампутована кінцівка

Раніше археологи не раз знаходили свідоцтва того, що в той період люди могли проводити трепанації черепа. Однак підтверджені випадки ампутації зустрічаються набагато рідше, і описується в роботі приклад, найраніший з виявлених на території Франції.

За словами дослідників, розміри і характер поховання вказують на особливий соціальний статус похованого, тому що в його могилі знаходилося озброєння (сокира і колюча зброя), а також рештки свійської тварини - вівці чи кози.

З огляду на обране місце видалення кінцівки, пацієнт отримав відкриту травму, і стародавній "хірург" ухвалив рішення відрізати кінцівку в місці перелому. Реконструкція за допомогою методів мікротомографіі виявила ознаки загоєння після операції, яке, як пишуть автори, швидше за все, пройшло за кілька місяців або років до смерті, повідомляє РІА Новості.


 
Счётчик тиц и PR

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2020.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.