Аратта - На головну

19 квітня 2024, п`ятниця

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в містечку Заліщики (Тернопільська область), після нападу Німеччини на Польщу в 1939 році, деякий час перебував польський уряд. А вже після вступу у війну Радянського Союзу, цей уряд через Румунію евакуюється в Англію, й до 1945 року вважався легітимним урядом Польщі...
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Археологічна знахідка в Meгіддо може бути ранньохристиянським храмом ІІІ століття

Археологія 37166 переглядів

Опубліковано - 17.02.2006 | Всі публікації | Версія для друку

Мозаїка на підлозі знайденого християнського храму
Мозаїка на підлозі знайденого християнського храму
Ізраїльські археологи відкрили залишки мозаїки, кераміки та інших рештків християнської споруди Римської доби на території в'язниці суворого режиму. Вони говорять, що це місце могло бути найстарішим громадським місцем поклоніння християн, яке коли-небудь було знайдено в Ізраїлі і, можливо, було одним з найранніших в світі.

Мозаїчна підлога будівлі, похованої під камінням, піском і асфальтом, була виявлена 30 жовтня 2005 року ізраїльським в’язнем, який працював для ізраїльського відомства у справах древностей. Вони копали більше року для того, щоб нічого, що має історичну цінність, не пропустити під час відновлюваного проекту. Представниця цього відомства Ярдена Александре на прес-конференції назвала це відкриття “одним з найважливіших знахідок для історії раннього Християнства”, повідомляє "Washington Post".

Оцінюючи вік розбитої кераміки, виявленої на підлозі, відмінний мозаїчний стиль, написи, що цитують Ісуса, і очевидний передвізантійський вигляд споруди, державні археологи повідомили, що ця споруда, ймовірно, була громадським місцем поклоніння християн, що датується серединою ІІІ або початком ІV сторіччя. Якщо це так, то знахідка приєднається до подібних християнських місць зібрань, що є Сирії, як один з найстаріших такого роду.

У той час, наприкінці Римської Імперії, Християнство було забороненою релігією, яку практикували в Святій Землі в таємних каплицях приватних будинків. Археологи, що були задіяні в розкопках, неохоче описували залишки знахідки як церкву, тому що цей термін того часу не використовувався.

Але вони казали, що іменні написи , присвячені людям громади, мозаїки риби і конкретна згадка "Бога Ісуса Христа" були підставою, щоб казати, що це була громадська будівля, яка використовувалася для християнського поклоніння – про такі споруди археологи читали в історичних текстах, але ніколи не відкривали.
"Найголовнішим є те, що це найстаріша християнська будівля, яку ми знайшли в археологічній формі", повідомив Йотам Теппер, археолог, що відповідає за розкопки. “Проблема в тому, що ми не мали церков у той час."

Декілька археологів, що не були залучені до проекту, сказали, що висновки поки що можуть бути передчасними, бо тільки 10 відсотків території було розкопано. Працівникам доведеться ще підняти датований напис або інше свідоцтво, яке твердо встановлює рік побудови споруди. Зеєв Вайс – професор археології Єврейського університету Єрусалима, який керує найбільшими розкопками тут, в Галілеї, сказав: “Немає жодного питання в тому, що те, що вони знайшли, пов’язано з Християнством. Єдине питання стосується вигляду будівлі, її використання і дати”. "На мій погляд, вони в дійсності не знають, що вони мають", - сказав Вайс, який проте назвав відкриття “дуже цікавим”. "Ймовірно, тому вони і вагаються, щоб назвати це церквою."

На оточеній кипарисом рівнині Meгіддо, що була біблейським місцезнаходженням Битви Армагеддон, протягом І сторіччя процвітало село. На полях, які тягнулися на Північний Схід у напрямі до Назарета, як брудна пляма на білій глазурі віддалених гір, римські солдати зробили свій табір і почали збільшувати сільське населення. До четвертого сторіччя там було вже немале місто, відоме як Максиміанополіс.

Перед тим, як Римський Імператор Костянтин легалізував Християнство в 313 році, християни переслідувалися тут зі спорадичними хвилями насильства. Але археологи кажуть, що друга половина третього сторіччя, коли, можливо, був зведений цей храм, був відносно сприятливим для того, щоб стати християнином. Візантійський період, який послідував за легалізацією Християнства, став бумом будівництва церков.
Ізраїльська армія побудувала в'язницю Мегіддо в 1982 і зараз там утримуються в умовах суворого режиму 1200 палестинських в'язнів. Ізраїльські увязнені – єдині, кому дозволено працювати усередині – почали з огляду місця, де була знайдена мозаїчна підлога. Через два дня після відкриття знахідки планувалося очищення місця для встановлення захистної споруди проти дощу протягом зимових місяців, що по розміру близьке до розміру тенісного корту. Крихкі мозаїки покривають приблизно половину його території.

Teппер сказав, що будівля не є базилічної форми, що характеризується колонадами вздовж центральної частини, яка закінчуються вигнутою апсидою. А простий дизайн храму свідчить про те, що він передував легалізації Християнства.

Найстаріша точно датована церква в Ізраїлі знаходиться в Рамле, де написи говорять, що вона була побудована в 376 році. Але деякі археологи вважають, що церква Храму Господнєго в Єрусалимі, яка позначає те місце, де Ісус був розп’ятий і похований, була побудована в 330 році матір’ю Костянтина. Ця церква могла передувати тій на декілька десятиліть.

Основу колони видно серед низьких руїн однієї стіни. Археологи говорять, що вона обрамлена аркою над підлогою, для підтримання кам'яного даху, і це вказує на те, що будівля була, ймовірно, серед найвеличніших в тій місцевості. Лабіринт мозаїчної підлоги також свідчить, що ця споруда була більше, ніж приватний будинок, як кажуть археологи, хоча дехто з багатих мешканців цього регіону і міг мати такий дизайн розкішного будинку.

"Вони говорять, що це не базиліка, але не говорять, що це", - каже Вайс, професор археології. "Вони ще не завершили розкопки, так що це могло бути двором або внутрішньою частиною кімнати більшої будівлі."
Теппер сказав, що найголовніше свідоцтво - це написи, знайдені в мозаїках. По краю найбільшої мозаїки, що зображує в центрі ранній християнський символ двох риб, напис стародавньою грецькою мовою, і якщо грубо перекласти, то можна прочитати: "Гайанос, також названий Порфирієм, центуріон, наш брат, знайшов честь власними грошима зробити цю мозаїку. Броуті здійснив цю роботу."

Теппер сказав, що напис стосується Римського офіцера – багато офіцерів були ранніми новонаверненими до Християнства і дехто фінансував будівництво споруди. Напис на другій мозаїці, що ближче до основи п'єдесталу, використання якого археологи не визначили, згадує імена чотирьох жінок громади.

Теппер сказав, що третій напис є самим цінним з археологічної точки зору: "Акетус, що любить Бога, запропонував цей стіл Богові Ісусу Христу як пам’ять." Стіл, можливо, був вівтарем або місцем, де місцеві християни збирались для трапези у Святі дні, згадуючи Таємну Вечерю. Теппер сказав, що серед кераміки, знайденої на підлозі, був винний глек і кухонний горщик. Але Вайс та інші археологи кажуть, що можливо і таке, що підлога, на якій знайдена давня кераміка, могла бути побудована не так давно. Він сказав, що для кращого визначення часу, розкопки треба проводити під мозаїками, щоб довідатися, що є там.

Вивчення місця і порівняння його з іншими ранніми християнськими знахідками почне делегація італійських науковців. Тим часом, Теппер і його команда планують дослідити імена на написах для свідоцтва про те, коли могли жити згадані особи.

Тепер ізраїльським археологам і тюремним посадовцям треба визначитися, що робити з місцем, яке є дуже небажаним для туристів. Можна викопати місце і перемістити його на іншу території, що дуже дорого, або відокремити його від решти частини в'язниці і зробити його у вигляді маленького музею. “Це дуже важливе місце, - каже Офер Лефлер, представник израїльської тюремної служби, - важливе для Ізраїля і для решти світу”.

 

До теми:
 
Share/Bookmark
 
Публiкацiї за темою «Археологія»:
 
  
Публікації:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Всяке партійне збіговисько складається із неуків і негідників”
Наполеон

 
 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.