Опір
Аратта - На головну

НОВИНИ   СТАТТІ   ТРАДИЦІЯ   ФОРУМ   РУС   ENG   DE   ESP   POL   PDA   RSS Експорт новин RSS

На головну  

03 вересня 2010 р., п`ятниця

«АРАТТА. Вікно в Україну» - домашня сторінка  Лист до редакції  Інформація про портал

Головна
Новини
Публікації
Згадай себе!
Українські ЗМІ
Книги
Соціоніка
Символіка
Наш фотоальбом
Вільна фотогалерея
Вільний форум
Флеш-анімація
Літній відпочинок
Дошка оголошень
Відправка СМС
ВЕБ-пошта
Реклама
Про портал

 
Add to Google
Аратта на twitter
 

Актуально

Пансіонат «Аратта»
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Хто я?
 

Стрічка новин українських медіа-ресурсів

Слухати українське онлайн

Словник

Тлумачний словник сучасної української мови онлайн. Перевірка слова:

 

Чи знаєте Ви, що:

 

- в місті Батурин (Чернігівська область) 5 листопада 1702 року у генерального писаря Пилипа Орлика народився син Григор. Згодом вони будуть змушені покинути Україну. Пилип Орлик буде гетьманувати понад тридцять років, але більша частина його гетьманства пройде в еміграції. Григор Орлик стане визначним державним і військовим діячем Франції, генералом і довіреною особою короля Людовіка XV, отримає графський титул і велику кількість європейський нагород. В 1747 році Г.Орлик одружиться на Луїзі-Олені де Брюн де Дентельвіль і стане володарем значних земель у Франції. Під Парижем він буде мати замок. В середині ХХ ст. на землях, що колись належали Григору Орлику буде побудований міжнародний аеропорт “Орлі”...

 

Погода в Україні:

 
 

Курс валюти:

 
Курси валют в банках Києва
 
Курси валют в обмінниках Києва
 
Курси валют в регіонах України
 
 
 

Наш банер

Наш банер

 

Галерея дизайну «Аратта» — архітектура, брендінг, поліграфія, веб

Клуб української культури «Аратта» (м.Нововолинськ)

 


QR-code Aratta

Інтуїція: відчуття, що кидає виклик фізичному

СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, ЛЕКЦІЇ

 

Інтуїція: відчуття, що кидає виклик фізичному

ПСИХОЛОГІЯ 1483 перегляди

Опубліковано - 17.05.2007 | Всі публікації | Версія для друку | Коментарі (0)

Леонардо Вінтіньї. Велика Епоха, Аргентина

 

Інтуїція: відчуття, що кидає виклик фізичному
Інтуїція - шосте відчуття чи просто підвищена чутливість до зовнішніх подразників?

«Єдиною по-справжньому цінною річчю є інтуїція».

Альберт Ейнштейн


«Веселий; сердитий; веселий... точно веселий». 52 річний пацієнт X, котрий переніс два крововиливи в мозок, які серйозно пошкодили центр мозку відповідальний за обробку візуальної інформації, здавалося не вгадував вирази облич, які демонстрував у випадковому порядку апарат, що проводить моніторинг головного мозку.

Проте коли йому «показували» фотознімки з обличчями, що виказували переляк, щастя й інші емоції, всліпу то він правильно «відчував» їх набагато частіше ніж якби це було просто випадковістю. Чи було це «баченням», поза межами звичайного зору, або способом сприйнятливості, який ще належить пізнати?

Доктор Алан Пенья з Університету Нового Південного Уельсу в Австралії, і його команда дослідників у Женеві (Швейцарія) були вражені результатами цього дослідження. Головний мозок пацієнта X під час сканування проявляв помітну активність у правій мигдалині, і були отримані показники, ідентичні отриманим у здорового мозку з такою ж активністю.

Багатьох нейробіологів нещодавній досвід із пацієнтом X наштовхує на думку про цікаву можливість — додати до п'яти відомих відчуттів ще одне. Для інших це не більше ніж наукова прелюдія до дослідження вже відомої здібності до інтуїції.

Не дивлячись на слабке наукове визнання в минулому столітті, ідея існування інтуїції останніми роками отримала новий поштовх у сфері нейрофізіології. Ця можлива здатність «знання» речей, які ще не відбулися, далеких подій або змін, що насуваються, була впродовж тисячоліть добре відома практично всім корінним народам світу - на противагу тривалого неприйняття скептичними науковими кругами.

Підвищена чутливість або шосте відчуття?

«Море винесло до берега сотні людських тіл, але там немає жодного мертвого слона. Не було знайдено навіть жодного кота або зайця (...) дуже дивно, що не було відмічено загибелі ніяких тварин». Ці заяви, які були зроблені державним посадовцем Шрі-Ланки після Азіатського цунамі в 2004 р., викликають цікаві запитання.

Наприклад, чи володіють тварини здатністю тим, чи іншим чином відчувати небезпеку, що наближається? Як вони врятувалися від цунамі? Усього лише за лічені хвилини до появи хвилі вони врятувалися втечею на підвищення острова .

У той же час племена аборигенів цього району, завдяки своєму 60-тисячолітньому контактові з природним середовищем, наслідуючи поведінку тварин, теж тікають на підвищення. Як результат - практично всі місцеві жителі вижили після буйства водної стихії.

Але як тварини й аборигени відчули небезпеку, що насувалася? Чи справедливо було б постулювати, або, можливо, навіть стверджувати наявність інтуїції? Як же діє цей загадковий біологічний механізм?

Відповісти на це запитання, зрозуміло, не так легко, як його поставити. За припущеннями дослідників, корінні жителі острова за багато років несвідомо отримали деякі важливі уроки. Наприклад, вони відчувають звуковий резонанс кроків диких слонів, коли ті кидаються бігти в напрямку внутрішньої частини острова, а також звернули увагу на дивну поведінку дельфінів і ігуан, а також дикий бунт птахів. Завдяки цьому їм фактично вдалося відчути те, що наші складні радари, які не працювали під час цунамі, зробити не змогли.

Як повідомляється в статті популярного видання Science, учені з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі, говорять, що ключ до передбачення аборигенів знаходиться в частині мозку, іменованою передньою частиною кори поясної звивини (anterior cingulate), яка активізується при змінах навколишніх природних умов, непомітних свідомості, але, проте, необхідних людині, щоб вижити.

На питання, чому тварини почули небезпеку раніше, відповісти, ймовірно, важче. Деббі Мартір, що спеціалізується на програмах захисту тварин на острові Суматра (один з островів, що найбільш постраждали від цунамі) висловлює свою думку, що «це могли бути коливання, а також міг змінитися атмосферний тиск, що стривожило тварин і примусило їх переміститися туди, де вони відчували б себе безпечніше», і додала, що «зокрема, дикі тварини надзвичайно чутливі. Вони володіють чудовим слухом і, ймовірно, могли чути наступ води на відстані». Це може послужити вагомим доказом чутливості диких видів до практично непомітних подразників.

Проте багато вчених припускають, що в даному випадку, так як і з пацієнтом X, повинен існувати інший метод, завдяки якому живі організми можуть сприймати навколишнє середовище. Було засвідчено, що птахи й інші тварини покидають даний район безпосередньо перед виверженням вулкана. Китайські біологи провели дослідження, яке показало, що за декілька хвилин до початку землетрусу кішки, собаки й інші автохтонні (місцеві) види стають досить збудженими, а в деяких випадках навіть нестримно завивають, гавкають і нявкають. Дослідники описують, що під час таких випадків змії покидають свої нори, птахи б'ються в клітках, а щурі намагаються куди-небудь утекти.

Прихована здатність

Початковий експеримент був простий: по сорок добровольців і по двоє фотографів на дослід. Керівник експерименту, канадець Рональд Ренсінк, старший викладач інформатики й психології в Університеті Британської Колумбії, спробував описати причини автокатастроф у випадках, коли водій, з вини якого відбулося зіткнення, не бачив автомобіль, у який врізався. Дослідження було опубліковане в журналі «Psychological Science».

Спочатку добровольцям показували фотознімок дороги, який періодично оновлювали, замінюючи ідентичним зображенням. У довільний момент при оновленні фото відбувалися зміни - наприклад, віддалялися, змінювалися або додавалися елементи. Ці зміни, навіть великі, часто важко було помітити.

У досліді учасники повинні були натискали на кнопку звукового сигналу в той момент, коли вони помічали зміну в послідовності зображень. Несподіванкою в цьому експерименті стало те, що кілька добровольців запитали Ренсінка, чи повинні вони натискати на кнопку лише тоді, коли дійсно бачили зміну, чи їм можна натискати на неї й у ту мить, коли вони відчули інтуїтивно, що вона ось-ось відбудеться.

Потім експеримент кардинально змінили, і Ренсінк виявив не тільки те, що більшість добровольців у той самий момент усвідомлюють, що відбулася зміна, але й те, що одна третина з них натискала на звуковий сигнал трохи раніше.

Здається, ці дослідження демонструють, що інтуїція цілком може бути несвідомим способом виявлення нескінченно малих змін навколишнього оточення, здатністю сприймати подразники, які неможливо виявити за допомогою наших наукових технологій. І в першому й у другому випадку вона є вражаючим і корисним прихованим шостим відчуттям, що заснуло за роки технологічної еволюції людства.

Побачивши під час експерименту, що, коли ми не роздумуємо надто довго над рішенням складних питань, використовуючи свою свідомість, а робимо перерву, відступаємо на крок і «засинаємо над цим», результати завжди виявляються кращими. Дослідник Ап Дейкстерхейс з Амстердамського університету прийшов до висновку, що «на якомусь етапі нашої еволюції, ми стали ухвалювати рішення свідомо, і в нас це не дуже добре виходить. Ми повинні навчитися дозволяти нашому несвідомому справлятися зі складними завданнями».

 
Share/Bookmark
 

Коментувати публікацію (0) надіслати другу версія для друку обговорити на форумі

 
 
Молодь пам’ятає Шухевича
 

Публiкацiї за темою «ПСИХОЛОГІЯ»:

 
 
 
Назад в СРСР
  

БIЛЬШЕ ТЕМ

 

АВІАЦІЯ (2)

АГРАРНИЙ СЕКТОР (2)

АНТИКРИЗА (7)

АНТРОПОЛОГІЯ (3)

АРАТТА - ПРАДАВНЯ УКРАЇНА (52)

АРХЕОЛОГІЯ (26)

АРХІТЕКТУРА (3)

В+В=? (16)

ВИРОБНИЦТВО (3)

ВІЙСЬКОВА СПРАВА (12)

ВЛАСНА БЕЗПЕКА (10)

ГОЛОДОМОР (21)

ГРОМАДСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ (4)

ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ (35)

ГУМОР (10)

ДЕРЖАВНІСТЬ (83)

ДОБРОБУТ (32)

ДОВКІЛЛЯ (11)

ДОЗВІЛЛЯ (19)

ДУМКА УКРАЇНЦЯ (99)

ДУХОВНІСТЬ (30)

ЕКОЛОГІЯ ЖИТЛА (6)

ЕТНОГРАФІЯ (13)

Є ТАКА ДУМКА (35)

ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ (7)

ЗМІ (23)

ІНВЕСТИЦІЇ (5)

ІНШИЙ ПОГЛЯД (28)

ІСТОРІЇ КОХАННЯ (3)

ІСТОРІЯ (76)

КІНОМИСТЕЦТВО (10)

КОСМОС (2)

КУЛЬТУРА (21)

ЛІТЕРАТУРА (11)

ЛЮДИНА І ВЛАДА (40)

МЕДИЦИНА (21)

МЕЦЕНАТСТВО (2)

МІФИ І ЛЕГЕНДИ (12)

МОВА (31)

МУЗЕЇ ТА ЗАПОВІДНИКИ (25)

МУЗИКА ТА ВИКОНАВЦІ (11)

НАУКА Й ОСВІТА (27)

НАЦІОНАЛЬНА БЕЗПЕКА (73)

НАЦІОНАЛЬНЕ ПИТАННЯ (27)

НОВИНИ (7)

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО (4)

ПАМ’ЯТЬ (36)

ПІД КОВДРОЮ ВЛАДИ (27)

ПОЛІТИКА (77)

ПОЛІТОЛОГІЯ (108)

ПРАВЛЯЧА КОАЛІЦІЯ (С.Р.А.К.А) (47)

ПРАВО (2)

ПРАВОПОРЯДОК (54)

ПСИХОЛОГІЯ (64)

СВІТ ПРО УКРАЇНУ (67)

СКУЛЬПТУРА (1)

СМАЧНОГО! (1)

СОЦІОНІКА (8)

СУЧАСНІ ТЕХНОЛОГІЇ (15)

ТЕАТР (4)

ТУРИЗМ (17)

УКРАЇНА - ЦЕ Я! (12)

УКРАЇНЦІ (48)

УПРАВЛІННЯ (14)

ФІЛОСОФІЯ (3)

ФІНАНСИ (10)

ХОЛОДНА ВІЙНА-2 (19)

ЦИВІЛІЗАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ (32)

 

ПУБЛІКАЦІЇ

 

03-09-2010 05:00
Ліберальний експеримент не вдався. Українську державу треба творити як глобальний проект

03-09-2010 00:55
Чого хоче жінка?

01-09-2010 20:42
Політична нація. Про перспективи українського халіфату

01-09-2010 11:02
Реформа від Табачника. Українська школа за часів змін - «хаос» чи «великі реформи»?

01-09-2010 10:06
Візит Януковича у ФРН. Погляд з Києва

28-08-2010 19:38
Як і навіщо знищується українська школа

26-08-2010 17:55
Україна для людей. На українців чекає осінь затягування пасків і зима позбавлення зайвої ваги

25-08-2010 15:39
“Празька весна” 1968 року і реакція в суспільстві Української РСР

23-08-2010 14:28
Ленінські традиції керівників української держави

20-08-2010 12:53
Коли Янукович перейменує свою посаду, бо влада може бути лише одна – в Москві?

19-08-2010 13:49
Дим «Отєчєства чужого»

18-08-2010 13:10
Комуністична міфотворчість. Партизани Великої Вітчизняної: а чи був героїзм?

12-08-2010 10:00
Куди прямує українська освіта імені Табачника?

12-08-2010 04:24
Українці у світі: 11 серпня виповнилось 60 років Стіву Возняку

09-08-2010 13:39
Місіонер в одеській опері

 

ПОПУЛЯРНІ СТАТТІ

 

Хто такі козаки-характерники
[20600 переглядів]

Цікаві факти про жінок
[17705 переглядів]

Гороскоп на 2010 рік - рік Білого Тигра
[16892 перегляди]

«Велесова книга» у контексті східнослов`янської літератури
[15856 переглядів]

Міфи і легенди стародавньої України. Божич
[12536 переглядів]

Втрачена спадщина? Хто такі козаки-характерники
[11300 переглядів]

Міфи і легенди стародавньої України. Стрибог
[11097 переглядів]

Поетичні та психологічні моделі фольклорних магічних текстів
[10793 перегляди]

Легенди та відкриття обручки
[10684 перегляди]

Характерники. Арійські корені характерництва. Можливості характерників
[9025 переглядів]

 
 
 

Вони вважають життя наше забавою і житіє прибутковою торгівлею, бо кажуть, то повинно ж звідкілясь мати прибуток, бодай із зла”
Біблія

 
Відпочинок на схилах Дніпра
 

«Аратта» рекомендує:

 

Видiленi лiнiї Інтернет

Геліосистеми для обігріву

Доменнi iмена

Ексклюзивні ювелірні прикраси

Зелений туризм

Традиційний український одяг

Туризм

Школа плавання для дітей

  

ОПИТУВАННЯ

 
Після виборів Президента України шлях України це:
Повернення «кучмізма»
Інтеграція в європейські структури
Хаос і безлад
Back in USSR
Мені все одно
Я обрав власний шлях
Результат голосування
 

 

 

     

Рейтинг:

 
Internet Map

Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
 

Наші друзі та партнери

 
Інтернет-сервіс провайдер «Терабіт» Безкоштовний каталог сайтів Adventure into Ancient and Modern Ukraine bohdan.com.ua - Розробка веб-сторінок українською :: сайти українською мовою Скарби - відео про Україну. Пізнаємо своє! skarby.in.ua
ПродамХату Хутір Савки - етнографічний музей Не лишайся осторонь! Завітай на Портал українців Донеччини - =НАША ХАТА= Дитячі Будинки України Театр Місто Сонця
Народний Оглядач КНИГАРНЯ 'Є' - книжковий інтернет-магазин Концептуальний одяг МОКША Рідна мода Галерея дизайну «Аратта» — архітектура, брендінг, поліграфія, веб
Регіональна газета з Івано-Франківська [Vox.com.ua] Портал українця «Мамаєва слобода». Центр народознавства Козак Мамай. Громада Рідної Православної Віри - «Вінець Бога» (м. Вінниця) Кам'янець-Подільський Онлайн
Інститут Україніки Українські традиції «Дім і Сім’я» - український журнал для родини Автоклуб Lacetti

Розсилка

Отримувати RSS-стрічку на E-mail:

 
 

На головну | Новини | Святині | Публікації | Книги | Соціоніка | UA-RSS | Знаки | Фотоальбоми | Вільна галерея | Форум

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2010.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.