Аратта - На головну

21 травня 2024, вівторок

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- найдовша печера на Україні носить назву «Оптимістична» і знаходиться на Поділлі - це гіпсова печера на глибині 20 м, протяжністю понад 230 км. Вхід до неї розташований поблизу села Королівка Борщівського району Тернопільській області. Це найдовша гіпсова печера у світі і друга за протяжністю, - вона поступається лише Мамонтовій печері в США...
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


«Правильна» адреса - краще за статки

У світі науки 5895 переглядів

Опубліковано - 2.10.2012 05:07 | Всі новини | Версія для друку

«Правильна» адреса - краще за статки
«Правильна» адреса - краще за статки
Рівень щастя більше залежить від сусідів, ніж від розміру зарплати, - підсумок довготривалого експерименту американських дослідників.

Вирватися з бідного і депресивного оточення - надійний спосіб стати щасливішим, навіть якщо рівень доходів залишиться колишнім.

У 1990-х Департамент міського розвитку США поставив масштабний соціальний експеримент, підсумки якого підводить стаття в Science.

Для дослідження навмання обрали 4604 неповних сім’ї (майже всі - матері-одиначки з дітьми, афро-або латиноамериканки) з найбідніших кварталів Бостона, Балтімора, Чикаго, Лос-Анджелеса і Нью-Йорка. Потім одним роздали ваучери на тривалу оренду житла в більш респектабельному районі (ступінь респектабельності варіювалася), інших залишили в контрольній групі.

Тоді, в 1990-х, три чверті опитаних зізналися, що хочуть втекти від повсюдних бандитів і наркотиків - і вірять, що, якщо бажання здійсниться, їхнє життя піде по-новому. Другим за популярністю мотивом була можливість влаштувати дітей в хорошу школу.

Тепер, коли сім’ї прожили по 10-15 років на новому місці, команда соціологів з університету Чикаго, Національного бюро економічних досліджень та інших авторитетних інститутів взялися подивитися, що з цього вийшло. Асистенти вчених розшукали дорослих учасників програми і прийшли до них з анкетою, яку пропонували заповнити за плату в 50 доларів. 90 відсотків охоче погодилися.

Питання були, наприклад, такими: «Чи часто ви відчуваєте себе незахищеними на вулиці?», «Чи є у вас хоча б один знайомий з університетською освітою?», «Чи малюють ваші діти графіті?» Ще вчених цікавили формальні показники - дохід домогосподарства і рівень бідності в районі, де сім’я влаштувалася в підсумку (з моменту отримання ваучера адреса могла змінитися кілька разів).

Під час аналізу результатів вченим довелося піти на компроміс, який, ймовірно, змастив позитивний ефект. Враховували всіх, хто отримав ваучер, а не тільки тих, хто насправді ним скористався (таких було трохи більше половини).

Готовність вхопитися за шанс виділяє з вибірки найактивніших. Якщо б враховували тільки їх, важко було б розділити роль особистих якостей і роль подарунка від держави.

Розхожа мудрість «не місце прикрашає людину», на перший погляд, підтвердилася: від переїзду учасники експерименту не стали більше заробляти. Середній дохід - що у контрольної групи, що у щасливців з ваучерами, - складає в середньому 20 тисяч доларів на рік. За американськими мірками це нижче межі бідності.

А ось ключове питання - «Якщо поглянути на речі в цілому, ви дуже щасливі, просто щасливі або не дуже?» - дав несподівані результати.

«Суб’єктивний індекс щастя», як його називають науковці, виявляється, залежить від рівня життя сусідів.

Ті, що переїхали, опинилися в районах, де частка бідних в середньому на 13 відсотків нижче. Наскільки щасливішими вони стали? Автори звірилися з результатами загальнонаціонального опитування, яке пов’язує «індекс щастя» з доходами.

Так от, пересічному американцеві, якого програма переселення обійшла стороною, для такого ж оптимістичного погляду на життя довелося б заробляти на 13 тисяч доларів в рік більше.

Суміжне дослідження, в якому соціологам допомагали медики, показало, що переїзд в благополучний район позитивно позначається на здоров’ї.

Серед учасників експерименту частка повних (індекс маси тіла - BMI - більше 35) зменшилась порівняно з контрольною групою на 4,61 відсотка, дуже товстих (BMI більше 40) - на 3,38 відсотка, а частка діабетиків - на 4,31 відсотка. Психічне здоров’я теж покращилося - на 7 відсотків від стандартного відхилення по країні.

Результат міняє місцями причини та наслідки. Житло у вдалому місці - не просто інструмент, який дозволяє швидше діставатися до роботи (бідняки в цьому сенсі нічого не виграли) або спілкуватися з рівними за статусом (у найбідніших коло спілкування після переїзду швидше звузилося).

Вид з вікна і вираз облич людей, які зустрінуться біля під’їзду, самі по собі багато чого варті, - нехай і не роблять вас багатшими.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Три речі роблять націю великою і процвітаючою: плодоносний ґрунт, діяльна промисловість і легкість пересування людей і товарів”
Френсіс Бекон

 
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.