Аратта - На головну

2 травня 2024, четвер

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- у 1919-1920 роках Кам`янець-Подільський ненадовго став державним центром України - останньою столицею УНР. Сюди перемістилися Директорія та Уряд УНР. В місті постав Комітет охорони Республіки. Однак у 1920 році Червона армія розгромила війська УНР.
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


За дешевий газ для олігархів Азаров готується здати українську ГТС

Газоват 5075 переглядів

Опубліковано - 26.08.2010 13:38 | Всі новини | Версія для друку

За дешевий газ для олігархів Азаров готується здати українську ГТС
За дешевий газ для олігархів Азаров готується здати українську ГТС
Прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що формула розрахунку ціни на російський газ для України не вигідна і її треба терміново переглянути.

Невигідними називають принципи розрахунку ціни на газ і провідні українські експерти. Проте частина з них вважає перегляд формули малоймовірним, і прогнозує, що для здешевлення газу українська влада готова поступатися національними інтересами.

Українсько-російська газова угода укладена в січні минулого року, передбачає щоквартальне підвищення ціни на газ приблизно на 25 доларів за 1000 кубометрів, і цей пункт досі не скасований, заявив сьогодні на засіданні уряду Прем’єр-міністр Микола Азаров. За його словами, навіть враховуючи знижки, закріплені у харківських угодах, така формула є для України кабальною.

«Ми ставимо за мету переглянути вкрай невигідну для України угоду з Російською федерацією. І будемо наполегливо переконувати наших російських партнерів у необхідності це зробити», говорить Азаров.

Погана формула ціноутворення

Нинішня формула є необ’єктивною і потребує перегляду, вважають енергетичні експерти. Український уряд має для російської сторони вагомі аргументи щодо цього, стверджує президент Київського міжнародного енергетичного клубу, колишній голова «Укртранснафти» Олександр Тодійчук.

Основна проблема полягає в тому, що базова ціна газу для України – 450 доларів за 1000 кубометрів є вищою для інших країн. У разі зростання ціни на нафту, а ціна газу залежить від ціни нафти, для України газ швидко стане набагато дорожчим, ніж для інших покупців. «Різниця може сягнути 200-300 доларів, це зробить нашу продукцію неконкурентною. Наш прем’єр, коли робив цю заяву, вже мав певну аргументацію. Українці мають прорахувати ситуацію на 7-10 років, а не вирішували сьогоденну проблему», каже Тодійчук.

Тодійчук наголошує, що Україна має домагатися перегляду не лише розміру ціни на газ, але й змісту формули. Він вважає, що для України вартість газу має визначатися аж ніяк не виходячи з цін на нафту та мазут, як передбачає чинна формула. Олександр Тодійчук вважає, що ціна газу має корелюватися з цінами на вугілля та інші енергоносії, які в Україні використовуються як альтернатива газові.

Для дешевого газу потрібні поступки

Навряд чи російський «Газпром» погодиться на перегляд газових угод на вигідних для України умовах, каже енергетичний експерт центру Разумкова Володимир Омельченко.

«Січневий контракт – є основним механізмом політичного впливу на Україну. А Росія знімати Україну з гачка, шляхом зміни формули, не зацікавлена. Ціну не знизять ані на цент, якщо не буде великих поступок», – констатує експерт.

Омельченко пов’язує заяву українського прем’єра про невигідну ціну на газ із переговорами про злиття українських та російських газових активів, останній раунд яких відбувся 20 серпня. На його думку, українська сторона, імовірно, має надію отримати дешевший газ в обмін на об’єднання активів «Нафтогазу» та «Газпрому», вигідне Росії.

Раніше Радіо Свобода повідомляло, що в Кремлі пропозиції Януковича щодо газотранспортного консорціуму розглядають більше як політичний жест, аніж як реальний проект. Про це говорять російські експерти. Зокрема, на думку економіста Дмитра Бутріна, нинішня схема транзиту газу та його продажу Україні Росію цілком влаштовує.

Від “Аратти”: насправді, щоб зрозуміти, чому для України газ продається дорожче, ніж країнам ЕС, варто б звернути увагу не на розрахункову формулу, а на те, як країни ЄС примушують російського монополіста йти на суттєві цінові поступки.

Одразу можемо зазначити, що західні уряди навіть не розглядають будь-які поступки, а надто, у сферах, які обмежують економічний чи політичний суверенітет їхніх держав. Європейці, ще після першого застосування Москвою газової зброї, ухвалили рішення про щвидке налагодження альтернативних шляхів постачання блакитного палива. Вирішили і зробили.

Тепер до Європи надходить значно дешевший скраплений газ з Близького Сходу. Окрім того щвидко було запущено технологію видобування сланцевого газу. У підсумку - потреба у російському паливі суттєво скоротилася і має стійку тенденцію до ще більшого скорочення, перетворюючі глобальні трубні прожекти Кремля на суто пропагандистський міф для внутрішього використання.

Отже, щоб зберегти ринок збуту Москва пішла на суттєві цінові поступки. Бо так звана газова зброя Росії перетворилася у "ахілесову п'яту" Кремля.

Інша справа - Україна. В нас, як бачимо, влада проФФесіоналів діє зовсім у протилежному напрямку і нтересах, цілком зрозуміло чиїх.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «Газоват»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Коли хоч в невеличкій частині народу жевріє ідея незалежності, коли хоч частина народу має змогу виявляти волю нації, то це ліпше, ніж коли нидіє цілий мозок нації в рабстві, атрофуючи в цілій нації волю до самостійного життя”
Дмитро ДОНЦОВ

 
Реклама на порталі
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.