Аратта - На головну

4 травня 2024, субота

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- у 1919-1920 роках Кам`янець-Подільський ненадовго став державним центром України - останньою столицею УНР. Сюди перемістилися Директорія та Уряд УНР. В місті постав Комітет охорони Республіки. Однак у 1920 році Червона армія розгромила війська УНР.
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Археолог і програміст створили програму для виявлення стародавніх поселень за типом ґрунту

У світі науки 6702 перегляди

Опубліковано - 21.03.2012 16:44 | Всі новини | Версія для друку

Програма дозволяє шукати стародавні поселення за допомогою супутника
Програма дозволяє шукати стародавні поселення за допомогою супутника
Американські науковці навчилися знаходити стародавні поселення людей під товстим шаром відкладень за допомогою супутників дистанційного зондування Землі, що фіксують сліди цивілізації за особливим типом ґрунту, який формується в межах довготривалих місць проживання людини.

У статті в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences вчені опублікували карту перших поселень людини на Близькому Сході., повідомляє Кореспондент.net із посиланням на РІА «Новості».

Програміст Бьйерн Менз (Bjoern Menze) з Массачусетського технологічного інституту і археолог Джейсон Ур (Jason Ur) з Гарвардського університету розробили методику, яка дозволяє використовувати супутники для пошуку слідів цивілізації за типом ґрунту, характерному для околиць стародавніх міст і сіл.

Під час розкопок у так званому "родючому півмісяці" (території імовірно перших землеробських культур на території сучасної Сирії, Єгипту, Ізраїлю, Іраку та інших країн Близького Сходу) Ур зауважив, що всі людські поселення залишали після себе особливий тип ґрунту - антрозоль, який не існує в природних умовах.

За його словами, цей ґрунт виник наступним чином: на території "колиски землеробства" були відсутні джерела деревини, через що люди будували свої житла з глинобитних цеглин. Коли такий будинок приходив у непридатність, його жителі частково розбирали і використовували пошкоджену цеглу в якості фундаменту, поверх якого будувалася нова "житлоплоща".

Через кілька століть на території поселення формується характерний "курган", відомий як "тель" серед арабомовних жителів цього регіону. Навколо "теля" формується антрозоль, по товщині якого й іншим характеристикам можна визначити вік і розміри поселення.

Для виявлення та класифікації "телей" Менз розробив спеціальну комп’ютерну програму, що позначає на знімках супутників ДЗЗ території, де залягають давні антрозолі.

Дослідники перевірили її в дії, проаналізувавши знімки частини "родючого півмісяця" на території Сирії, отримані американськими супутниками в рамках програми CORONA і зондом Terra. Як стверджують вчені, їм вдалося виявити близько 9000 поселень, що "принаймні, на порядок більше, ніж було відкрито раніше".

Філіп Грем, археолог Університету Дарема, Великобританія, повідомив Nature, що такі типи карт можуть виявитися дуже перспективним інструментом в археології.

"Я можу зробити те ж саме і " вручну", в полі. Але вивчення такої великої території, швидше за все, займе весь залишок мого життя. Комп’ютерні технології, дозволили нам миттєво отримати величезну карту, що було дуже цікаво не тільки з методологічної точки зору , але і з практичної. Вона показала, що на території Близького Сходу було приголомшливо багато людських поселень в останні 7 або 8 тисяч років", - підсумовує Ур.

Як відомо, за допомогою аерофото- і геомагнітної зйомки в Україні було знайдене одне з найбільших протоміст Трипільської цивілізації Майданецьке, площею 270 га.
До теми:
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Не знаючи минулого, неможливо зрозуміти справжній сенс сьогодення і мету майбутнього ”
Максим Горький

 
Реклама на порталі
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.