Аратта - На головну

27 квітня 2024, субота

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- першою Українською конституцією вважається документ «Пакти і Конституція прав і вольностей запорозького війська», складений гетьманом Пилипом Орликом у 1710 році. Історики мають різні думки щодо того, чи був цей документ Конституцією у сучасному розумінні цього слова або прогресивним твором, який випередив свій час, адже перші Конституції в Європі і США з’явилися лише за сімдесят років потому. Реальної сили Конституція Пилипа Орлика так і не набула, оскільки складалася вона на чужині та її укладачі не мали змоги повернутися в країну. Але в історії вона залишилася як оригінальна правова пам’ятка, яка вперше в Європі обгрунтовує можливість існування парламентської демократичної республіки.
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Дослідники розкрили таємницю утворення Дороги гігантів

У світі науки 7992 перегляди

Опубліковано - 20.01.2009 03:25 | Всі новини | Версія для друку

Дослідники розкрили таємницю утворення Дороги гігантів
Дослідники розкрили таємницю утворення Дороги гігантів
Закономірності у формуванні таємничої Дороги гігантів - інтригуючій визначній пам’ятці Північної Ірландії - розкрили дослідники з Університету Торонто.

Легенда свідчить, що цю дорогу побудував герой Фінн Мак Кумал. Шестигранні кам'яні колони, що формують дорогу, мабуть, найвідоміший приклад незвичайної на вигляд структури, яка була породжена лавою, що застигла.

Хоча дуже схожі утворення є і в інших частинах світу. При цьому подібні колони значно різняться за розмірами (від сантиметрів до метрів в поперечнику) і іноді відрізняються числом граней. Канадські фізики вирішили знайти закономірності в будові таких систем.

Спершу вчені побували на Дорозі гігантів і у в кількох інших місцях із схожим пейзажем і ретельно виміряли геометричні параметри багатокутників. А потім вони вирішили: якщо даний процес розтріскування застигаючої лави схожий за фізикою з розтріскуванням висихаючої землі, фарби і з декількома іншими аналогічними процесами, що відбувалося колись на Дорозі гігантів, то його можна спробувати відтворити в лабораторії.

Для цього експериментатори запаслися нагрівальною лампою, ємністю з водою і кукурудзяним крохмалем. При нагріві і висиханні ця суміш формує тріщини і довгі колони, що нагадують своєю зовнішністю стовпи Дороги гігантів. Варіюючи режим нагріву і висихання крохмалю, учені отримали залежність, поширену ними і на зв'язок розміру базальтових стовпів із швидкістю охолоджування лави, яку потім перевірили за даними "з місць".

Загальна закономірність, стверджують учені з Торонто, така: чим повільніше застигає лава, тим більші виходять стовпи. Автори дослідження стверджують, що знайдений ними коефіцієнт, що пов'язує швидкість охолодження (або висихання) дозволяє передбачати розмір осередків і в інших схожих процесах, на зразок висихання шкорини грязі або розтріскування шару вічної мерзлоти, відзначає журнал "Мембрана".
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Коли хоч в невеличкій частині народу жевріє ідея незалежності, коли хоч частина народу має змогу виявляти волю нації, то це ліпше, ніж коли нидіє цілий мозок нації в рабстві, атрофуючи в цілій нації волю до самостійного життя”
Дмитро ДОНЦОВ

 
Реклама на порталі
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.