Аратта - На головну

5 травня 2024, неділя

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- під час англо-бурської війни (Південна Африка) в 1899-1902 роках, командир одного з загонів бурів українець Юрій Будяк, врятував від розстрілу одного молодого англійського журналіста. Згодом останній допоміг Ю.Будяку вступити до Оксфордського університету. В 1917 році Ю.Будяк працює в уряді Української Народної Республіки. В 1943 році Юрій Будяк помирає в радянському концтаборі. Англійського журналіста звали .... Уїнстон Черчілль....
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Олеський замок - місяць без опалення. Середньовічне мистецтво руйнується

Надзвичайна подія Регіон: Львівська область 9442 перегляди

Опубліковано - 25.02.2009 05:22 | Всі новини | Версія для друку

Олеський замок - місяць без опалення. Середньовічне мистецтво руйнується
Олеський замок - місяць без опалення. Середньовічне мистецтво руйнується
З 22 січня музей «Олеський замок» не опалюється. А з 25 лютого енергетики обіцяють припинити електропостачання. Як бути без світла і сигналізації, працівники музею навіть не хочуть уявляти. Музей «Олеський замок» є у підпорядкуванні Міністерства культури.

На сьогодні температура у залах і фондах Олеського замку ще плюс 2-5 градусів. На вулиці, вночі мороз до мінус 8о. У приміщенні замку утворюється висока вологість і щодня знижується температура. А це становить найбільшу загрозу для картин і скульптур.

Експозиція музею налічує понад півтори тисячі експонатів середньовічного мистецтва. Серед них унікальні ікони, одна з найбільших у Європі колекцій дерев’яної скульптури, чого лишень варті творіння рук Пінзеля! А ще численні гобелени, меблі, батальна картина Мартіно Альтомонте «Битва під Віднем». Ці унікальні твори починають нищитись через вологість і різку зміну температури, а врятувати їх буде в тисячі разів дорожче суми боргу за електропостачання, що на сьогодні становить 40 тисяч гривень.

Мінкультури не чує працівників музею

Замок опалюється електричними котлами і ще 15 грудня енергетики попередили, що припинять енергопостачання. Працівники Олеського замку і Львівської галереї мистецтв надіслали листи в Міністерство культури з проханням перерахувати кошти енергетикам. На сьогодні сплачено половину суми із заборгованих 90 тисяч гривень.

«Почали давати гроші окремими траншами. 24 січня - 22 тисячі, 19 лютого дали 30 тисяч. Тепер чекаємо наступного траншу. Наші експонати страждають від різкого перепаду температури, це погано. Плюсова температура ще тримається, але морози вночі сильні», – повідомив Радіо Свобода директор музею «Олеський замок» Роман Соломко.
Фото - travelua.com.ua
Фото - travelua.com.ua
Дирекція Олеського замку отримала днями лист від енергетиків, якщо до 25 лютого не сплатять усю суму боргу, то цілком будуть без електропостачання. Якщо по системі опалення зараз проганяють гарячу воду, щоб не замерзли труби, то після цілковитого відімкнення від енергопостачання, воду доведеться повністю злити. А ще музей залишиться без світла і сигналізації. «Все, не знаю, що робити тоді», – зазначив директор.

Працівники музею звернулись з листами в СБУ та правоохоронні органи, а дирекція Львівської галереї мистецтв направила листа в Міністерство культури. У цій культурній установі держави ніхто не міг чітко сказати, чи надійдуть гроші на рахунок музею упродовж двох днів і чому виник борг. Очевидно, що це пов’язано з ухваленням бюджету, зазначають в обласному управлінні культури.

Історія не щадила Олеський замок

Перша письмова згадка про Олеський замок датується 1327 роком, коли він перейшов у володіння сина мазовецького князя Тройдена і руської княжни Марії. Історики припускають, що замок побудував один із синів галицько-волинського князя Юрія Львовича.

Розташування замку на кордоні Литви і Польщі було причиною того, що за нього велась постійна боротьба і змінювались власники.

Олеський замок зазнав чимало руйнувань: в 1838 році потерпів від землетрусу, його відбудували з руїни; російські війська в роки Першої світової війни повиривали двері, паркет, понищили настінні розписи. До 1939 року в замку розташовувалась сільськогосподарська школа. В роки Другової світової війни тут був табір польських полонених, радянська дивізія, гетто, де німецькі окупанти розстрілювали євреїв.

У 1951 році у замок влучила блискавка, яка спричинила пожежу. З 1969 року тривала реставрація замку і з 1975 – це музей, філіал Львівської галереї мистецтв. Втім руйнування замку продовжується і в 21 столітті.
До теми:
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «Надзвичайна подія»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Світ відповідав розмірам людини,
І людина була мірилом всіх речей”

Михайло Волошин

 
Відпочинок на схилах Дніпра
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.