![]() |
Тепер кандидатуру Блінкена має затвердити Сенат. У такому разі Блінкен відповідатиме за зовнішню політику Сполучених Штатів.
За президентства Барака Обами Блінкен займав високі посади в адміністрації, зокрема був заступником держсекретаря США та заступником радника з питань національної безпеки. З початку війни в Україні він послідовно висловлювався в підтримку Києва, і приїздив у столицю в складі делегації американського уряду.
"Якщо Україна не буде цілісною, якщо всі її люди не будуть вільними, а в країні не буде миру - цього не буде і в Європі", - говорив Блінкен у Києві в 2015 році.
В 2014 році, будучи заступником радника з питань національної безпеки він виступав за надання Україні летального озброєння - крок, на який так і не пішла адміністрація Обами. Тим не менш, Блінкен
Тим не менш, республіканці часто критикували адміністрацію Обами-Байдена за нерішучу протидію Росії та відмову надати Україні летальне озброєння. Але на думку експертів, зовнішня політика нового уряду в цьому плані відрізнятиметься.
“Я переконаний, що Держсекретар Блінкен - якщо його затвердять, а його мабуть затвердять, буде слідувати політиці, яку закладе новообраний президент Байден. Коли Байден був віцепрезидентом, він хотів надіслати Україні "Джавеліни". Але президентом був Обама, і саме він прийняв рішення. А погляди Блінкена, як я розумію, дуже подібні до поглядів Байдена”, - прокоментував "Голосу Америки" колишній посол США в Україні Джон Гербст.
Загалом американські дипломати кажуть, що вибір Блінкена - хороша новина для України.
“Як новообраний президент Байден, так і ймовірний Держсекретар Ентоні Блінкен знають ситуацію України, її політику та виклики. Вони захочуть допомогти Україні досягнути успіху - бо бачать, що цей успіх є в національних інтересах США”, - прокоментував інший експосол США в Україні Вільям Тейлор.
З ним погоджується і Джон Гербст.
“Сильна американська підтримка України в боротьбі проти кремлівської агресії на Донбасі та окупації Криму, і звісно, рішуче заохочення внутрішніх реформ в Україні. Ось мої очікування від майбутнього Державного департаменту”, - сказав Гербст.
Для здійснення зовнішньої політики важливо також мати підтримку в Конгресі, додає старший аналітик Атлантичної ради Адріан Каратницький: “І вони матимуть консенсус в Конгресі. Як в Сенаті, так і в Палаті представників - бо і республіканці, і демократи об’єднані в баченні того, яку загрозу представляє Путін і Росія. Тому я думаю, що для пана Путіна це будуть цікаві виклики”.
На думку Каратницького, ще одним пріоритетом Ентоні Блінкена буде відбудова співпраці з НАТО та Європейськими союзниками, зокрема Францією та Німеччиною.
“Я думаю, що Блінкен є тою людиною, що разом з Байденом зможе відбудувати ослаблені зв’язки досить швидко”, - прокометував аналітик.
Експосол США в Україні Вільям Тейлор погоджується з такою думкою. “Ми чули, що новообраний президент Байден висловив занепокоєння, що Росія є головною загрозою для НАТО. Він був дуже чітким щодо цього. І чітким щодо своєї підтримки НАТО. Я думаю, за Ентоні Блінкена та Джо Байдена політика Держдепу буде більш послідовною, тому що уряд буде більш об’єднаним”.
На думку експертів, зовнішню політику США посилять інші гравці, про
А якщо Ентоні Блінкена затвердить Сенат, він перейме керівництво Держдепом у Майка Помпео, який очолював відомство з квітня 2018 року.